We weten dat het normenkader HHM 2019 als uitgangspunt kan dienen bij het vaststellen van de omvang van de maatwerkvoorziening huishoudelijke hulp voor het resultaat schoon en leefbaar huis. Bij de vaststelling van de omvang van het resultaat wasverzorging kan het HHM Normenkader 2019 niet als uitgangspunt worden gebruikt (CRVB:2023:2470). Dit omdat onduidelijk is hoe de daarin vermelde normtijden voor de wasverzorging tot stand zijn gekomen. De Raad doet een uitspraak waarin duidelijk wordt hoe gemeenten de omvang van de wasverzorging moeten vaststellen (CRVB:2025:46).
De Raad voorziet zelf
Voor het onderdeel wasverzorging voorziet de Raad zelf op basis van door bureau HHM herberekende normtijden, gebaseerd op meer empirisch onderzoek. Deze herberekende normtijden steunen naar het oordeel van de Raad op deugdelijk onderzoek, verricht door onafhankelijke, geen belang bij de uitkomst hebbende, derden. Deze mogen dan ook als uitgangspunt worden gebruikt bij het bepalen van de omvang van het resultaat wasverzorging.
De omvang
Het komt er op neer dat voor 1 persoon een norm voor de wasverzorging geldt van 41 minuten per week in plaats van 35 minuten per week. De norm wasverzorging voor 2 personen is 50 minuten per week in plaats van 43 minuten. Minder inzet (- 20 minuten per week) kan als de cliënt eigen mogelijkheden heeft en/of hulp heeft van het netwerk. Meer inzet (+ 19 minuten per week) kan ook als er een extra was per week gedraaid moet worden.
Aanvulling 14 januari
Ik vergat het strijken. Strijken is niet nodig als iemand kan kiezen voor strijkvrije kleding (CRVB:2024:1487). Is strijken nodig? Dan geldt 22 minuten per week in plaats van 20 minuten.